|
|
|
|
|
|
Trudno w kilku słowach opisać kraj o długiej i burzliwej historii, pełen naturalnego i zróżnicowanego piękna oraz wyjątkowej kulturze. Zazwyczaj aby uświadomić naszym zagranicznym gościom czym jest Polska, przywołujemy pewną przypowieść. Brzmi ona następująco ... Pewien mieszkaniec Moskwy wybrał się w podróż koleją do Paryża. W tym samym czasie Paryżanin jechał w przeciwnym kierunku - do Moskwy. Przez przypadek obydwaj wysiedli w Warszawie. Rozejrzeli się dookoła i obydwaj pomyśleli, że są na miejscu.
Kultura, kuchnia, zwyczaje, architektura czy spuścizna narodowa Polski są wynikiem jej miejsca w Europie. Od zawsze Polska znajdowała się na styku Wschodu z Zachodem. Mówimy językiem wschodnim, ale używamy alfabetu łacińskiego. W naszej kuchni można znaleźć potrawy nawiązujące do kuchni niemieckiej oraz kuchni ukraińskiej. Nasz klimat to ciepłe lato i mroźna zima. W szkołach uczymy się równie chętnie języka angielskiego czy niemieckiego jak i rosyjskiego. Polska to wyjątkowy kraj, gdzie Wschód żyje w harmonii z Zachodem.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HISTORIA
Pierwsze ślady osadnictwa na ziemiach polskich oszacowano na podstawie wykopalisk na 740 r. p. n. e. Uformowane państwo, którego pierwszym oficjalnym władcą był Mieszko I, powstało w X w. Za jego sprawą w 966 r. Polska przyjęła chrześcijaństwo. Znajdując się w geograficznym środku Europy, niemal wszystkie działania wojenne niszczące porządek Europy odbywały się także na terenach Polski. Przez wieki, fronty wojenne przemieszczały się przez Polskę z każdej strony, tj. wschodu, zachodu, północy i południa. Z tego względu pamięć o miejscach bitewnych i chwale polskiego oręża można znaleźć w wielu zakątkach kraju. Okres świetności państwa polskiego przypada na XVI - XVIII w. Wówczas terytorium kraju zajmowało 990.000 km kwadratowych i było dwukrotnie większe od powierzchni Francji. Przez 123 lata (1795 - 1918) Polska zniknęła z mapy Europy w wyniku 3 zaborów, dokonanych przez Prusy, Rosję i Austrię. Pomimo 3 pokoleń wychowanych w niewoli, Polacy zdołali odrodzić swoje własne państwo. II wojna światowa odcisnęła najbardziej tragiczne piętno na naszym kraju. W wyniku działań wojennych Polska poniosła procentowo największe ofiary wśród państw uwikłanych w wojnę. Wojenne żniwo zebrało 5,6 mln. ofiar. Po II wojnie światowej, do 1989 r. Polska znajdowała się pod silnym wpływem i częściową kontrolą Związku Radzieckiego. Rok 1989 uważa się za datę pełnego odrodzenia się państwowości polskiej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska#Historia
|
|
|
GEOGRAFIA
Położenie geograficzne Polski sprawia, iż istnieją tutaj idealne warunki do uprawiania niemal każdego rodzaju turystyki. Na północy długa linia brzegowa Morza Bałtyckiego to wymarzone miejsce do odpoczynku na plaży. Mazury to przede wszystkim 2.700 naturalnych zbiorników wodnych, które stanowią raj dla żeglarzy. Południową granicę naszego kraju stanowią pasma górskie. Latem uprawiamy wędrówki piesze a zimą szusujemy na nartach. Na wschodzie niższe góry Bieszczady, zdominowane przez lasy liściaste, przybierają jesienią piękne, złote barwy. Nieco dalej na zachód się Tatry, z najwyższym szczytem Rysy, sięgającym 2.503 m. ócz tego w Polsce znajdują się m. in. dwie pustynie, duże rzeki (Wisła, Odra, Warta, Bug), rozległe bagna, puszcze i morskie mierzeje. Postaramy się pokazać wam każdy z tych pięknych replique montre zakątków naszego kraju. W Polsce mieszka 40 mln. ludzi. Na zachodzie kraj jest bardziej zurbanizowany a najważniejsze miasta tej części Polski to Poznań, Wrocław i Szczecin. W centralnej osi kraju leżą Kraków, Warszawa i Gdańsk, które bez wątpienia są jednymi z najpiękniejszych miast w Polsce. Wschód kraju to enklawa spokoju, wolno płynącego czasu i życzliwych ludzi, którzy nigdzie się nie śpieszą.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Polski
|
|
|
ZWYCZAJE
Wybierając się do Polski, warto poznać zwyczaje kultywowane wśród Polaków. 90% Polaków stanowią katolicy. Celebrowanie świąt kościelnych odbywa się z dbałością o detale i tradycyjną podniosłością. Religijność w Polsce jest zdominowana przez katolicyzm, dlatego lekkomyślne zachowanie wobec symboli wiary, nie sprzyja dobrym kontaktom z większością Polaków. Łamanie się opłatkiem podczas Wigilii jest wyłącznie polskim zwyczajem. Na Wielkanoc Polacy tworzą pisanki, czyli kolorują i przyozdabiają kolorowo jajka, a w poniedziałek replicas bolsos wielkanocny polewają się wodą (zwłaszcza młode kobiety). Mieszkańcy Polski, chętnie okazują także swoją regionalną odrębność. Przekazują młodszym pokoleniom tajniki regionalnej gwary językowej czy specyficznego tradycyjnego ubioru. Dla przykładu, rozmawiając gwarą, mieszkaniec południa Polski nie porozumie się z mieszkańcem Pomorza. Ciekawe zwyczaje panują także w relacjach damsko - męskich. Przejęty ze replica golden goose średniowiecznej Hiszpanii zwyczaj całowania damskiej dłoni na powitanie wciąż jest spotykany w Polsce, zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Mężczyźni ustępują także miejsca kobietom w środkach komunikacji publicznej oraz przepuszczają panie mijając się w drzwiach. Na powitanie Polacy podają sobie rękę a motocykliści pozdrawiają się na drodze, bez względu na rodzaj dosiadanego motocykla.
|
|
|
KLIMAT
Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o mieszanych wpływach kontynentalnych i oceanicznych. Najcieplejsze regiony Polski znajdują się w południowej części kraju, natomiast tak zwanym „biegunem zimna” są Suwałki (-41ºC zanotowane dnia 11.01.1940 r.) i północno-wschodni skrawek kraju. +40,2 ºC to rekord najwyższej temperatury w Polsce. Zanotowano ją 29.07.1921 r. w Prószkowie k. Opola. Średnia roczna temperatura w Polsce wynosi około 6 - 8°C, zaś opady roczne wahają się w okolicach 700 mm.
Z praktycznego punktu widzenia warto wiedzieć, że pogoda w Polsce jest w dużej mierze nieprzewidywalna i zróżnicowana. Lata potrafią być bardzo gorące, chociaż zwykle temperatury utrzymują się w granicach
20-25 °C. Okres sprzyjający podróżowaniu na motocyklu to sezon od początku maja do końca września. W maju można spodziewać się częstszych opadów, co nie powinno zniechęcać motocyklistów, gdyż wiosenna eksplozja przemian w naturze jest wówczas najbardziej
replicas breitling zauważalna. Po koniec września trzeba być przygotowanym na niższe temperatury, choć nie jest to regułą. W zimie można się spodziewać naprawdę siarczystych mrozów, a śnieg najczęściej pada między listopadem a marcem. Z roku na rok klimat ulega przeobrażeniom, trudno więc przewidzieć, kiedy spadnie śnieg. W górach leży on przeważnie przez całą zimę, dzięki czemu warunki narciarskie w tym okresie są dobre, w szczególności od grudnia do lutego.
Jesienią i wiosną pogoda jest bardzo zmienna – przeważnie między kwietniem i czerwcem oraz między wrześniem i październikiem jest umiarkowanie ciepło, ale zdarza się, że w kwietniu pada śnieg,replique montre de luxe a w październiku można nosić ubrania z krótkimi rękawami. Tym niemniej, wiele osób uważa wiosnę i jesień za najpiękniejsze pory roku w Polsce. Podróżowanie w tym czasie może być mniej męczące, ponieważ unika się wtedy skrajnych temperatur. Klimat w Polsce charakteryzuje się także istnieniem przejściowych okresów między czterema porami roku, takimi jak przedwiośnie czy babie lato.
|
|
|
KUCHNIA
Polska kuchnia jest bardzo urozmaicona, gównie za sprawą burzliwej historii kraju oraz wpływu wielu kultur, które zostawiły po sobie ślady także w popularnych polskich potrawach. Podstawowe składniki diety w Polsce to potrawy mączne oraz różnego rodzaju mięsa. Jest to wynikiem geograficznego położenia Polski oraz faktu, że rolnictwo i łowiectwo stanowiły przez stulecia główne zajęcia większości mieszkańców naszego kraju. Polacy najczęściej jadają 3 posiłki dziennie, tj. śniadanie, obiad i kolację. Obiad najczęściej składa się z 3 dań. Polacy zaczynają obiad od zupy, następnie spożywają danie główne, składające się z porcji mięsa (lub ryby) i dodatków (ziemniaków, kaszy, ryżu) oraz sałatki. Trzecie danie stanowi deser. Obcokrajowcy uważają, że takie potrawy jak: bigos, pierogi, kaszanka, kapuśniak czy gołąbki należą do tych, które jadają wyłącznie w Polsce. Kuchnie regionalne również kuszą swoimi specjałami. Na północy można wybierać w świeżych rybach replicas de relojes suizos en espana morskich, na wschodzie dania mające swe korzenie w kuchni ukraińskiej czy białoruskiej, np. kutia, tj. obtłuczona pszenica z makiem i bakaliami. Na południu górale wyrabiają ręcznie ser z owczego mleka, zwany oscypkiem a na zachodzie nierzadko spotkać można kluski zwane śląskimi występujące kiedyś wyłącznie na terenie Śląska. Jak w innych rozwiniętych krajach Unii Europejskiej, tak również w Polsce, można spróbować kuchni wielu kultur i narodów. Restauracje serwujące mniej lub bardziej wyszukane potrawy, nie należące do tradycyjnie polskich, są dostępne w większości polskich miast.
Pieczywo.
Na szczególną uwagę zasługuje różnorodność i bogactwo wypiekanego w Polsce pieczywa. W kraju zdominowanym przez katolicyzm, chleb jest uważany za dar Boga i otoczony swoistą czcią. Polacy nie wyrzucają chleba wraz z innymi resztkami potraw a przez pokrojeniem go, czynią nożem znak krzyża. Z powodu tradycji w swoim kraju, są wybredni gdy spożywają chleb poza swoją ojczyzną. Polskie piekarnie najczęściej produkują pieczywo pszenne, żytnie oraz mieszane. Dopełnieniem olbrzymiej oferty pieczywa są słodkie wypieki, będące popisem kunsztu polskich cukierni.
Gorzelnictwo i piwowarstwo
Polska posiada bogatą tradycję zarówno w gorzelnictwie jak i browarnictwie. Najpopularniejszym alkoholem w Polsce jest wódka. W czasach panowania systemu komunistycznego stanowiła replica borse swoisty środek płatniczy, zazwyczaj jako wynagrodzenie za usługi, pomoc, okazanie wdzięczności, etc. W Polsce produkuje się obecnie ponad 50 marek wódek.
W Polsce znajduje się także 7 prężnie działających browarów, oraz kilkanaście mniejszych, o zasięgu lokalnym. Wyroby takich marek jak Żywiec, Tyskie czy Warka są znane i doceniane na całym świecie. Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić was na zwiedzanie chociaż jednego browaru w Polsce.
|
|
|
CIEKAWOSTKI
Wieliczka - kopalnia soli. Jest najstarszą wciąż czynną i najpiękniejszą kopalnią soli na świecie. Pierwsze wzmianki historyczne o kopalni pochodzą z XII wieku. Sól była środkiem płatniczym, dlatego jej wydobycie stało się domeną królów. Obecnie replika klockor kopalnia jest obiektem turystycznym, udostępnionym do zwiedzania. Trasa zwiedzania biegnie 135 m. pod ziemią i obejmuje m. in. wizytę w ogromnej sali nazwanej kaplicą Św. Kingi. Na poziomie 211 m. p.p.m. znajduje się także sanatorium alergologiczne.
Kanał Elbląski - zbudowany w XIX w. według projektu Holendra Georga Jacoba Steenke, wciąż transportuje statki. Ciekawostką są suche pochylnie, po których łodzie transportowane są w specjalnych wagonach pokonując 100 m. różnicę wzniesień. Kanał jest unikatem w skali światowej, gdyż jedyny inny podobny znajduje się w USA (Kanał Morrisa w New Jersey) lecz jest już nieczynny.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kanał_Elbląski
Zamek w Moszna - bajkowy zamek wzniesiony w XVIII w. słynie z 99 wieżyczek (liczba wsi należących do właściciela zamku) i 365 komnat (liczba dni w roku)
www.moszna-zamek.pl
Szymbark - dom do góry nogami. Na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku znajduje się dom postawiony do góry nogami oraz najdłuższa deska świata - 36 m 83 cm (wpisana do księgi rekordów Guinessa). Zabierzemy was tam.
www.cepr-szymbark.pl/en/index.php
Drugie na świecie biuro podróży powstało w 1863 r. we Wrocławiu.
W Maurzycach koło Łowicza znajduje się zbudowany w 1928 r. pierwszy spawany most drogowy na świecie! Most jest dziełem profesora Stefana Bryły. Spawanie wyparło kosztowną metodę łączenia elementów za pomocą nitów.
Kopalnia złota w Złotym Stoku kryje jedyny podziemny wodospad w Polsce. W kopalni oprócz złota wydobywano arsen. Z arsenu wytwarzano arszenik, który eksportowano do całej Europy. Podobno arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwano Napoleona.
Najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie znajduje się w Szczecinie! Jest to kino Pionier założone w 1909 r. Wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. W tzw. Kiniarni (w stylu retro) można obejrzeć film siedząc przy stoliku, tak jak w kawiarni.
Cis rosnący w Henrykowie Lubańskim jest najstarszym drzewem w Polsce. Jego wiek oblicza się na około 1260 lat. Obwód jego pnia wynosił kiedyś 512 centymetrów. Do dzisiaj zachował się tylko fragment pustego w środku pnia, ale drzewo nadal żyje.
Na dnie sztucznego Jeziora Solińskiego leży 185 gospodarstw oraz kilka kościołów i cerkwi. W zimie, gdy obniża się poziom wody, wynurzają się resztki zalanych wsi. Jezioro ma najwyższą w Polsce zaporę i chroni niżej położone tereny przed powodziami - będziemy tam.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Solińskie
Największy wąż żyjący w Polsce to wąż Eskulapa. Jest dusicielem i osiąga 2 metry długości. Poluje na gryzonie i ptaki. W Polsce jest bardzo rzadki (żyje tylko w Bieszczadach) i objęty jest całkowitą ochroną. Jest niejadowity i niegroźny dla ludzi.
Półwysep Helski, na który was zabierzemy, nie zawsze był półwyspem. Na mapach z XVII wieku widać, że zamiast półwyspu było 6 wysp. Obecnie, poziom oceanów podnosi się i do roku 2050 półwysep znowu może się zamienić w archipelag.
Świątynia Wang w Karpaczu to drewniany kościół zbudowany w miejscowości Vang w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku. Do Karpacza został przeniesiony w XIX wieku. Wnętrze kościoła pokryte jest rzeźbami i tajemniczym pismem wikingów.
http://www.wang.com.pl/
W Wągrowcu występuje unikalne zjawisko hydrologiczne - bifurkacja wągrowiecka. Jest to skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Wody obu rzek przepływają przez siebie nawzajem ruchem wirowym i nie mieszając się, płyną dalej własnymi korytami.
Zielona Góra od XIII w. słynęła z produkcji wina. W 1793 r. istniało tam 2.410 winnic.
To właśnie w Zielonej Górze w roku 1826 rozpoczęto produkcję pierwszego w Niemczech szampana!
Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. W czasie II wojny światowej była poligonem dla nazistowskich Afrika Korps. Po wojnie kręcono na niej sceny do filmu "Faraon". Obecnie pustynia zarasta roślinnością - będziemy tam
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynia_Błędowska
W Szczecinie pod Dworcem Głównym PKP znajduje się największy w Polsce schron cywilny z okresu II wojny światowej. Mógł on pomieścić ok. 5 tysięcy osób. Po wojnie zrobiono z niego schron przeciwatomowy. Dziś jest wielką atrakcją turystyczną. Jest na liście naszych atrakcji.
Polska ma dwie krzywe wieże! W Toruniu i w Ząbkowicach Śląskich. Wieża w Toruniu jest basztą z XIII w. Obecnie jej odchylenie od pionu wynosi 1,46 m. Wieża w Ząbkowicach Śląskich to dawna dzwonnica. Obecnie jej odchylenie od pionu wynosi ponad 2 metry!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Wie%C5%BCa_w_Toruniu
W 1853 r. Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową. W roku 1854 lampą Łukasiewicza oświetlono ulicę w Gorlicach. repliki zegarków Była to pierwsza na świecie naftowa lampa uliczna. Wmontowano ją w kapliczkę Chrystusa Frasobliwego.
Kaplica Czaszek w Czermnej to jedyny tego typu obiekt w Polsce! Ściany i sufit kaplicy oraz jej krypty wyłożone są czaszkami i piszczelami. Zgromadzono ich tam ponad 20 tysięcy. Są to szczątki ofiar wojen śląskich, wojny siedmioletniej i epidemii cholery.
Starożytni hutnicy z Gór Świętokrzyskich dostarczali żelazo nawet rzymskim legionom. W czasach Cesarstwa Rzymskiego istniał w Górach Świętokrzyskich jeden z największych w Europie ośrodków hutnictwa żelaza! Rudę wypalano w dymarkach.
|
|
|
LINKI
|
|
|
|
|
|